Zobrazit minimální záznam

dc.contributor.advisorŠnýdrová, Ivana,
dc.contributor.authorDvořáčková, Lenka
dc.date.accessioned2019-12-17T15:13:58Z
dc.date.available2019-12-17T15:13:58Z
dc.date.issued2003
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/20.500.11956/89793
dc.description.abstractTouto prací bych ráda alespoň stručně přiblížila problematiku péče o duševně nemocné, která se sice za posledních deset let stala veřejnosti mnohem známější, ale přesto ne příliš preferovanou. Smutným paradoxem je, že téměř všechna duševní onemocnění jsou z větší či menší části zapříčiněna právě společností (stres, spěch, přílišné nároky kladené okolím, neutěšené partnerské, rodinné vztahy, agresivita ... ). Z té je nemocný člověk vyřazen a po zlepšení jeho zdravotního stavu se do ní chce většinou opět navrátit (resocializace, integrace), což je pro něj nesmírně obtížné, a podaří-li se mu překonat všechny překážky na jeho straně, je to právě společnost, která mu brání v jeho snahách. Nechce ho přijmout, protože v obecném povědomí je zakódován odpor k čemukoli, co se nějakodlišuje, strach z nezvyklého. Tím, že byli duševně nemocní v dřívější době izolováni ve speciálních zařízeních oddělených od vnějšího světa, je nyní pro soudobou společnost nezvyklé považovat je za svou součást. Snahou moderních psychiatrických přístupů je začlenit tyto lidi zpět do běžné komunity, nebo lépe- vůbec je z ní nevyřadit, poskytovat psychiatrickou pomoc bez toho, aby byl člověk zavřený v ústavu. To však vyžaduje změnu v celé společnosti,v jejím pohledu na duševně nemocné. Hlavnímcílem této práce je zdůraznění významu vzdělávání ve všech fázích léčby schizofrenní psychózy i v následujících obdobích. Pomineme- li farmakoterapii, je celý proces léčby de facto především učením. Už faktem, že člověk onemocněl duševní chorobou, se jeho život od základu mění.cs_CZ
dc.languagečeštinacs_CZ
dc.language.isocs_CZ
dc.subjectNemocní duševněcs_CZ
dc.subjectsociální pracovnícics_CZ
dc.subjectSchizofreniecs_CZ
dc.subjectSociálně psychologické aspektycs_CZ
dc.subjectTerapiecs_CZ
dc.subjectVzdělávánícs_CZ
dc.subjectČeskocs_CZ
dc.titleVzdělávání v procesu léčby schizofrenních pacientůcs_CZ
dc.typeDiplomová prácecs_CZ
dc.description.departmentKatedra andragogiky a personálního řízenícs_CZ
dc.description.facultyFilozofická fakultacs_CZ
dc.identifier.aleph000780193
thesis.degree.nameMgr.cs_CZ
uk.file-availabilityVUK
dc.identifier.lisID990007801930106986


Soubory tohoto záznamu

No Thumbnail [100%x80]
No Thumbnail [100%x80]
No Thumbnail [100%x80]

Tento záznam se objevuje v následujících sbírkách

Zobrazit minimální záznam


© 2017 Univerzita Karlova, Ústřední knihovna, Ovocný trh 560/5, 116 36 Praha 1; email: admin-repozitar [at] cuni.cz

Za dodržení všech ustanovení autorského zákona jsou zodpovědné jednotlivé složky Univerzity Karlovy. / Each constituent part of Charles University is responsible for adherence to all provisions of the copyright law.

Upozornění / Notice: Získané informace nemohou být použity k výdělečným účelům nebo vydávány za studijní, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost jiné osoby než autora. / Any retrieved information shall not be used for any commercial purposes or claimed as results of studying, scientific or any other creative activities of any person other than the author.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Theme by 
@mire NV