Obraz Poláků a Polska v jazykových příručkách pro Čechy
The Picture of Polish and Poland in the Language Textbooks for Czech
diplomová práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/102637Identifikátory
SIS: 197532
Kolekce
- Kvalifikační práce [23745]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Nowakowska, Maria Magdalena
Fakulta / součást
Filozofická fakulta
Obor
Středoevropská studia
Katedra / ústav / klinika
Katedra středoevropských studií
Datum obhajoby
4. 9. 2018
Nakladatel
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
jazykový obraz světa|stereotypy|Poláci|Polsko|jazykové učebnice|výuka polštiny v České republiceKlíčová slova (anglicky)
linguistic picture of the world|stereotypes|Polish|Poland|language textbooks|Polish teaching in the Czech RepublicDiplomová práce s názvem Obraz Poláků a Polska v jazykových příručkách pro Čechy rekonstruuje obraz Polska a Poláků v jazykových učebnicích, mluvnicích a jiných příručkách, jež jsou určeny českému příjemci. Diplomová práce je rozdělena na teoretickou a praktickou část. Teoretická část se skládá ze tří hlavních oddílů, které jsou napsány na základě sekundární literatury, první se zaměřuje na jazykový obraz svět, druhý na stereotypy a prototypy a třetí se zabývá didaktikou cizích jazyků v českém i polském prostředí. Cílem praktické části je na základě analýzy vybraných témat vytvořit ucelený obraz Poláků a Polska. Témata se týkají např. rolí muže a ženy v polské rodině, vlastností Poláků, trávení volného času, kuchyně a stravování, jmen a příjmení či popisu historických událostí atd.
The thesis The Picture of Polish and Poland in the Language Textbooks for Czech reconstructs the image of Poland and Polish in the textbooks, grammar and other language books, which are addressed to Czech recipients. The thesis is divided into a theoretical and a practical part. The theoretical part consists of three main sections, which are based on the secondary literature, the first focuses on the the linguistic picture of the world, the second deals with the stereotypes and the prototypes and the third aims at the didactics of foreign languages in the Czech and Polish background. The purpose of the practical part is, based on an analysis of selected topics, to create a coherent picture of Polish and Poland. The topics include, for example, the roles of a man and woman in the Polish family, the characteristics of the Poles, spending time, cuisine and eating, names and surnames, description of historical events etc.