Textilní rukodělné techniky na klatovsku ve druhé polovině 20. a na počátku 21. století
Textile handcrafted techniques in Klatovy region in the 2nd half of the 20th century and at the beginning of the 21st century
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/8206Identifiers
Study Information System: 27771
Collections
- Kvalifikační práce [23976]
Author
Advisor
Referee
Krupková, Jaroslava
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
Ethnology
Department
Institute of Ethnology
Date of defense
29. 1. 2007
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Czech
Grade
Very good
Výroba textilií v regionu Klatovska doprovázela již nejstarší dosud známé osedlým způsobem života žijící obyvatele v době neolitu. V tomto a v následujících obdobích, na venkově vlastně až do 19. století, bylo zpracování přadných rostlin i ovčího rouna neodmyslitelnou součástí rodinného hospodářství, každá hospodyně musela techniku zhotovování textilií ovládat tak, aby byla schopná zajistit rodinu i celé hospodářství v tomto směru. Po dlouhá staletí ba i tisíciletí se systém zpracování neměnil, i když se postupně s rozrůstající populací a také s rozvojem měst objevují jedinci na jednotlivé fáze výroby textilií specializovaní, kteří na základě znalosti pracovního procesu také obměňují či vylepšují pracovní nástroje a pomůcky.
The textile production was connected with the oldest inhabitants in the age of neolit in Klatovy region. In that age and later, in the country till the 19th century, the process of spin plants and sheep wool was the inseparable part of each family farm. Every housekeeper had to know the technology how to make cloth in order to be able to provide the whole family. The system of processig has not been changed for long centuries, even if the development of cities and growing population made some individuals specialize in separate phazes of the textile production. The tools and other aids were changed and improve.