Personální diagnostika-metody hodnocení stávajících i potencionálních zaměstnanců
Personal diagnostics-measurement methods of current and perspective staffs
bachelor thesis (NOT DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/48070Identifiers
Study Information System: 92247
Collections
- Kvalifikační práce [23729]
Author
Advisor
Referee
Tureckiová, Michaela
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
Adult Education and Personnel Management
Department
Department of Adult Education and Personnel Management
Date of defense
14. 2. 2012
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Czech
Grade
Fail
Keywords (Czech)
personální diagnostika, metody, techniky, zaměstnanci, měření, hodnocení, posuzování, výběr, MBTI, rozhovorKeywords (English)
personnel diagnostics, methods, techniques, staff, measurement, assessment, selection, MBTI, interviewTato práce je zaměřena na personální diagnostiku. Chápe ji jako nástroj, který pomáhá firmě vybrat nejvhodnější zaměstnance, porovnat reálný osobnostní profil uchazeče nebo zaměstnance s ideálním profilem obsazované pozice a posuzovat potenciál, který má firma ve svých zaměstnancích. Zaměřuje se na metody personální diagnostiky. Ke klasifikaci diagnostických metod používá dělení podle Mojmíra Svobody (2005). Soustřeďuje se na dvě skupiny diagnostických metod, které jsou využitelné v oblasti personalistiky. Jedná se o klinické a testové metody. Jsou uvedeny charakteristiky všech podskupin této klasifikace. Práce si klade za cíl detailněji se zaměřit a popsat ty metody, které mohou být využitelné v praxi i personalisty bez vysokoškolského vzdělání v oboru psychologie, případně personalisty bez delší praxe. Pro tyto účely jsou podrobně rozpracovány metody rozhovor, Tematicko-apercepční karty podle Evangelu, Myers-Briggs Type Indicator (MBTI) a technika balíčku personálních karet podle Evangelu. Kromě popisu těchto metod jsou uvedeny vždy doporučení pro jejich používání v praxi. Na závěr se autorka zamýšlí nad současným stavem využívání personální diagnostiky ve firemní praxi a nad předpokládaným vývojem v této oblasti.
The dissertation is focused on personnel diagnostics. It understands it as an instrument, which helps the company to choose the best employees, to compare an actual profile of personality of a candidate or an employee with an ideal profile of position, which is needed to fill, and to assess the potential of employees. It concentrates on methods of personnel diagnostics. It uses the classification of diagnostic methods after Mojmír Svoboda. It describes two of three groups of diagnostic methods, which can be used in human resources management. They are clinical methods and testing. There are characteristics of all subsets of this classification. The intention of the dissertation is to find and describe the diagnostic methods, which can be used in practice by personnel clerks without university degree in psychology or without practice. For these purposes there are described methods like interview, Thematic Apperception Cards after Evangelu, Myers-Briggs Type Indicator (MBTI) and technique of Pack of Personnel Cards after Evangelu. Besides from description of these methods there are recommendations for using them in practice. In the end the author thinks about current situation of using of personnel diagnostics in companies and about expected progress in this field.