Sonda do náboženského života v České republice (Na příkladě města Kladna)
Probe into religious Life in the Czech Republic (The Kladno town example)
diplomová práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/47026Identifikátory
SIS: 120602
Kolekce
- Kvalifikační práce [23745]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Zoufalá, Marcela
Fakulta / součást
Filozofická fakulta
Obor
Kulturologie
Katedra / ústav / klinika
Ústav etnologie
Datum obhajoby
8. 2. 2012
Nakladatel
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
Náboženství, empirický výzkum, Kladno, náboženské skupiny, církve, křesťanství, kvalitativní výzkum, dotazníkové šetření, sekularizace, religiozitaKlíčová slova (anglicky)
Religion, empirical research, town Kladno, religious groups, churches, Christianity, qualitative research, survey, secularization, religiositySonda do náboženského života v České republice by jistě byla přínosem pro českou sociologii i religionistiku, její zpracování by se však nutně muselo opírat o několikaletou výzkumnou činnost. Vzhledem k typu práce jsem se proto rozhodla soustředit se na vybrané české město, jehož náboženský život by mohl přinést reprezentativní výsledky. Úkol to byl nesnadný. Základním kamenem úrazu se jevila časová náročnost a množství dat nutných ke zpracování. Celá sonda se opírá o sociologicko-antropologický empirický výzkum, jehož cílem není přinést teologické ani religionistické poznatky, ačkoli je zřejmé, že se jim práce nevyhýbá. V kulturologickém kontextu je ohniskem sondy zájem o církve a náboženské spolky jako subkultury, jejich vnitřní i vnější život, formy komunikace s městskou komunitou a vymezování se vůči ní i vůči jiným náboženským skupinám. V takovém rámci je věnována pozornost také otázce, jak jsou jednotlivé náboženské skupiny vnímány svým převážně ateistickým prostředím. Zpracované výsledky by měly přinést jak syntetické hodnocení náboženského života zvoleného města, tak obecnější závěry o významu a možnostech života v současné české společnosti a v neposlední řadě také závěry o vztahu mezi náboženstvím a kulturou.
Probe into religious life in the Czech Republic would certainly be beneficial for the Czech sociology and religious studies, her research and treatment would not necessarily have to be based on several years of research activity. Due to the type of work I have therefore decided to focus on selected Czech city whose religious life might yield representative results. The task was daunting. The main stumbling block appeared to be time-consuming and the amount of data required for processing. The entire probe is based on socio-anthropological empirical research to not even bring religionistic theological knowledge, although it is clear that their job does not shirk. In culturologistic context is the focus of interest in the work of churches and religious associations as a subculture, their inner and outer life, forms of communication with the urban community and defining against her and against other religious groups. In this context attention is paid to the question of how different religious groups perceived their predominantly atheistic environment. Processed results should bring both the synthetic evaluation of the religious life of the city selected as the more general conclusions about the importance and possibilities of life in contemporary Czech society and last but not least, the conclusions...