Psychologická problematika zahraničního studijního pobytu. Subjektivní prožívání vlivu pobytu v zahraničí u studentů programu Erasmus
Psychological issues of studies abroad subjective experience of living abroad of the Erasmus program students
diploma thesis (DEFENDED)

View/Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/4618Identifiers
Study Information System: 26747
Collections
- Kvalifikační práce [23976]
Author
Advisor
Referee
Šípek, Jiří
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
Psychology
Department
Department of Psychology
Date of defense
16. 5. 2006
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Czech
Grade
Very good
Jako téma naší diplomové práce Jsme SI zvolili psychologickou problematiku zahraničního studijního pobytu. V několika posledních letech se začíná stávat takřka normou, že studenti, popř. absolventi se vydávají do zahraničí s cílem naučit se cizí jazyk a získat nové zkušenosti. V rámci univerzit existuje mnoho nabídek, které umožňují vyjet jejich studentům do zahraničí studovat svůj obor. V současné době se tato nabídka stále více rozšiřuje, což má za následek, že stále více studentů možnost studia v zahraničí zvažuje a nakonec i využije.
The study presents a psychological view of studies abroad. W e investigated topics such as motivation to study abroad, adaptation and re-adaptation, self-concept changes, changes in partnership and family relations, and especially subjectively perceived changes in attitudes, value orientation and prejudices. We focus on students of the Charles University of Prague, who had been studying abroad (program Erasmus) in the academic year 2003/2004. We use qualitative methodology of research - semi structured interview and technique of unfinished sentences. Our objective was to find some practical conclusions that could be used for preparation of people who plan to study abroad.