Výzkum biodiverzity cévnatých rostlin alpínských oblastí v době globálních změn
Research on the biodiversity of vascular plants in alpine regions in times of global changes
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/199355Identifiers
Study Information System: 265696
Collections
- Kvalifikační práce [20869]
Author
Advisor
Referee
Sklenář, Petr
Faculty / Institute
Faculty of Science
Discipline
Ecological and Evolutionary Biology
Department
Department of Botany
Date of defense
3. 6. 2025
Publisher
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
alpínská vegetace, diverzita cévnatých rostlin, antropogenní faktory, klimatická změna, data, metodologie, limitaceKeywords (English)
alpine vegetation, vascular plant diversity, anthropogenic factors, climate change, data, methodology, limitationsAlpínské oblasti patří k nejzranitelnějším ekosystémům v důsledku klimatické změny a antropogenních vlivů. Diverzita cévnatých rostlin v alpínském prostředí je vysoká a zahrnuje velké množství endemických druhů. Celková plocha alpínského pásma se s rostoucí teplotou zmenšuje a cévnaté rostliny na to reagují různými způsoby - například postupnou migrací směrem do vyšších poloh, změnou fenologických fází i celkovou proměnou společenstev. Přestože lidstvu alpínské oblasti poskytují cenné ekosystémové služby a zároveň si uvědomuje jejich ohroženost, stále existují velké mezery jak ve stavu současného poznání, tak ve výzkumných metodách. Do dnešního dne neexistuje ucelená znalost distribuce diverzity alpínské vegetace a stejně tak jednotná metodologie, která by umožňovala provádění komparativních studií napříč kontinenty. Práce poskytuje, kromě zasazení tématu do kontextu, přehled metod často používaných k výzkumu alpínské diverzity a limitů z nich plynoucích.
Alpine areas are among the most vulnerable ecosystems to climate change and anthropogenic impacts. The diversity of vascular plants in alpine environments is high and contains a large number of endemic species. The total area of the alpine zone is decreasing with increasing global temperature, and vascular plants are responding in various ways, for example, by gradually migrating to higher altitudes, by changing phenological phases, and by changing their overall communities. Although alpine regions provide valuable ecosystem services to mankind, while recognising their vulnerability, there are still major gaps in both current knowledge about the global diversity patterns and research methods used to study those. To date, there is no comprehensive knowledge of the distribution of alpine vegetation diversity, nor is there a unified methodology that would allow comparative studies to be carried out across continents. In addition to placing the topic in context, this thesis provides an overview of the methods often used to investigate alpine diversity and their limitations.