Reconstruction of ultrafast spin currents using terahertz spectroscopy
Rekonstrukce ultrarychlých spinových proudů pomocí terahertzové spektroskopie
bakalářská práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/191467Identifikátory
SIS: 265724
Kolekce
- Kvalifikační práce [11216]
Autor
Vedoucí práce
Konzultant práce
Jechumtál, Jiří
Oponent práce
Leiviskä, Miina
Fakulta / součást
Matematicko-fyzikální fakulta
Obor
Fyzika
Katedra / ústav / klinika
Katedra chemické fyziky a optiky
Datum obhajoby
19. 6. 2024
Nakladatel
Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakultaJazyk
Angličtina
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
spinový proud|terahertzová spektroskopie v časové doméně|ultrarychlá spintronika|přenosová funkceKlíčová slova (anglicky)
spin current|time-domain terahertz spectroscopy|ultrafast spintronics|transfer functionV předložené práci popisujeme metodu, pomocí níž je možné určit dynamiku spino- vého proudu ve spintronickém emitoru. Metoda funguje tak, že odstraní vliv detekční aparatury na změřený emisní signál z terahertzové spektroskopie v časové doméně, čímž získáme přístup přímo k jevům probíhajícím v emitoru. Implementujeme ji simulací pro- cesu optického usměrnění v nelineárním krystalu a měřením referenčních signálů pro řadu různých emitorů a experimentálních uspořádání. Přenosové funkce systémů, které takto získáme, jsou v dobré shodě jak mezi sebou, tak s teoretickým očekáváním. Proces je cit- livý na index lomu použitého referenčního nelineárního krystalu. Přenosovou funkci dále používáme k rekonstrukci dynamiky spinových proudů ve dvou spintronických emitorech. Získané výsledky tvoří replikaci výsledků získaných skupinou ve Svobodné univerzitě v Berlíně. V získané dynamice lze rozlišit několik fází: prudký nárůst a pokles, propad do záporných hodnot, a pomalá relaxace. Pro další měření doporučejeme využití suché at- mosféry a tenkých referenčních i detekčních krystalů. Výstupem práce je také program v Pythonu automatizující metodu rekonstrukce.
We describe a method by which it is possible to find the dynamics of a spin current in a spintronic terahertz emitter or other emitters derived from it. This method takes an ex- perimental emission measurement from time-domain terahertz spectroscopy and removes the effects of the experimental setup, providing direct access to studying phenomena in the emitter. We implement it by simulating the process of optical rectification in a nonlinear crystal and measuring reference signals for a variety of emitters and setups. The transfer functions thus obtained for different emitters have good agreement among themselves and with theory, though the process is sensitive to the crystal refractive index. We then use the transfer function to reconstruct the dynamics of spin currents in two spintronic emitters, finding good agreement with previous measurements. We can discern multiple stages of the current dynamics: a sharp rise and fall, a dip into negative values and a slow relaxation. For further measurements, we recommend the use of thin crystals as references and detectors and the use of a dry air atmosphere, and we provide a Python script that automates the method.