Teorie odtržení elektronu z molekulárního aniontu.
Theory of electron photodetachment from molecular anion.
bakalářská práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/191309Identifikátory
SIS: 263602
Kolekce
- Kvalifikační práce [11216]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Benda, Jakub
Fakulta / součást
Matematicko-fyzikální fakulta
Obor
Fyzika
Katedra / ústav / klinika
Ústav teoretické fyziky
Datum obhajoby
19. 6. 2024
Nakladatel
Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakultaJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
Elektronový fotodetachment|Rezonance|Schrödingerova rovnice|Model diskrétního stavu v kontinuu|Numerické metodyKlíčová slova (anglicky)
Electron photodetachment|Resonance|Schrödinger equation|Discrete-state-in-continuum model|Numerical methodsV této práci využíváme model diskrétního stavu v kontinuu a formalismus projekčních operátorů, které se úspěšně používají pro popis nepružných srá- žek elektronu s molekulou, k modelování rezonančního elektronového fotode- tachmentu. Součástí této práce je vývoj numerických metod, které umožňují výpočet rezonančního elektronového photodetachmentu. Dále v práci hle- dáme ve fyzice fotodetachmentu analogie k jevům pozorovaným při srážkách elektronu s molekulami, jako jsou boomerangové oscilace. Studie aplikuje tyto metody na zjednodušených modelech diatomických molekul, inspirova- ných molekulami LiH a N2. Výsledky práce vykazují potenciál pro rozšíření těchto numerických metod na složitější molekulární systémy v budoucím vý- zkumu.
In this thesis, we utilize the discrete-state-in-continuum model and pro- jection operator formalism, successfully used to describe inelastic electron- molecule collisions, to model resonant electron photodetachment. An inte- gral part of this work is the development of numerical methods that enable the quantitative evaluation of resonant electron photodetachment. Addition- ally, we seek analogs in photodetachment physics to phenomena observed in electron-molecule collisions, such as boomerang oscillations. The study utilizes these methods on simplified diatomic molecule models, particularly inspired by LiH and N2 molecules. The findings suggest the potential for extending these numerical methods to more complex molecular systems in future research.