Zdravotní sebepéče jako aktivita sociální práce — příspěvek aromaterapie k integrativnímu pohleduna zdravotně-sociální služby pro seniory
Vědecký článek
Zobrazit/otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/97404Identifikátory
Kolekce
- Číslo 2 [13]
Autor
Datum vydání
2017Nakladatel
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaZdrojový dokument
Fórum sociální práceISSN: 2336-6664
Rok vydání periodika: 2017
Ročník periodika: 2017
Číslo periodika: 2
Odkaz na licenční podmínky
http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/Klíčová slova (česky)
medicinalizace, stárnutí, laická péče, sebepéče, zdravotně-sociální, aromaterapieKlíčová slova (anglicky)
medicalization, ageing, lay care, self-care, health care, social care, aromatherapyTento článek představuje pojem medicinalizace stárnutí a stáří v moderní společnosti, upozorňuje najeho ambivalentnost a zamýšlí se nad inovativními přístupy k podpoře zdraví seniorské populace a integracizdravotní a sociální péče. Jednou z možností, jež se otevírají, je využití komplementární a alternativnímedicíny v rozvoji sebepéče a vzájemné laické zdravotní péče seniorů. Na příkladu aromaterapieje doložen potenciál k aktivizaci seniorů, k podpoře sociálních interakcí, pozitivních emocíspojených se vzájemnou péčí nebo sebepéčí. Uvedený příklad může být využit jak v denních centrech,tak v ústavních zařízeních.
This article presents the concept of medicalization of ageing in modern societies and higlights its controversialconsequencies. Based on this the author introduces innovative approaches to health promotionin senior population and integration of health and social services. One of possible solutions isthe use of complementary and alternative medicine in self care and mutual lay health care. The exampleof aromatherapy demonstrates the potentil to boost up social aktivity, social interactions, positiveemotions related to mutual care and self-care. The example can serve both in day-centers and in-patientinstitutions as an social activity and lay health care.