Bioart - pojem a vývoj
Bioart - Concept and Development
diplomová práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/2278Identifikátory
SIS: 175759
Kolekce
- Kvalifikační práce [23745]
Autor
Vedoucí práce
Konzultant práce
Malečková, Dita
Oponent práce
Šlerka, Josef
Fakulta / součást
Filozofická fakulta
Obor
Studia nových médií
Katedra / ústav / klinika
Ústav informačních studií - studia nových médií
Datum obhajoby
2. 2. 2017
Nakladatel
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
bioart, umění, nová média, vědy o živé přírodě, novomediální umění, transgenní umění, biotech art, biologieKlíčová slova (anglicky)
bioart, art, new media, life sciences, new media art, transgenic art, biotech art, biologyTématem diplomové práce je bioart, proud novomediálního umění, kterému se věnuje úzká skupina autorů. Bioart bývá často označován různými jmény a samotný pojem je nejednotně vymezen. Práce nabízí ucelenou definici tohoto pojmu, ve které tematizuje bioart jako umělecký směr, jež svou reakcí na současnou vědu vytváří prostor pro společenskou reflexi vědeckých poznatků. Termín bioart je v práci dáván do souvislostí s příslušnou uměleckou a filozofickou teorií a není opomenut ani důležitý historický kontext. Zároveň tato práce zkoumá prostřednictvím rozhovorů aspekty současné bioartové tvorby z pohledu samotných umělců tvořících v této umělecké oblasti. Diplomová práce je rozdělena do tří hlavních kapitol. První kapitola se zabývá problematikou bioartu jako pojmu, představuje jeho teoretickou rovinu a seznamuje s dotazovanými umělci. Druhá kapitola shrnuje historické pozadí bioartu a věnuje se jeho historickému vymezení vůči uměleckým proudům, se kterými bývá zaměňován. Třetí kapitola seznamuje s přesahy bioartu na rovině etiky, bezpečnosti a angažovanosti umělců a veřejnosti ve vědě. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)
The aim of this diploma thesis is Bioart, new media art discipline, which is represented by a narrow group of authors. Bioart is often referred to by variety of names and the term itself is not uniformly defined. The work offers a comprehensive definition of the term as an art area that creates space for social reflection of scientific knowledge through its reflection of modern science. The thesis also describes respective artistic, philosophical and historical context of the term. At the same time, the thesis examines aspects of contemporary bioart from the perspective of the artists working in this field of art by interviewing them. The thesis is divided into three main chapters. The first chapter deals with Bioart as a term on theoretical level and introduces the interviewed artists. The second chapter summarizes the historical background of Bioart. The third chapter introduces the overlap of Bioart on ethics, safety and engagement of artists and the public in science. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)