Advanced HDR image viewer
Pokročilý prohlížeč HDR obrazů
diplomová práce (OBHÁJENO)
Důvod omezené dostupnosti:
Přílohy práce nebo její části jsou nepřístupné v souladu s čl. 18a odst. 7 Studijního a zkušebního řádu Univerzity Karlovy v Praze ve spojení s čl. 9 opatření rektora č. 6/2010.
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/2088Identifikátory
SIS: 160514
Kolekce
- Kvalifikační práce [11214]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Wilkie, Alexander
Fakulta / součást
Matematicko-fyzikální fakulta
Obor
Softwarové systémy
Katedra / ústav / klinika
Katedra softwaru a výuky informatiky
Datum obhajoby
6. 2. 2017
Nakladatel
Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakultaJazyk
Angličtina
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
HDR, EXR, prohlížeč obrázků, mapování tónůKlíčová slova (anglicky)
HDR, EXR, image viewer, tone mapping04.01.17 abstrakt.txt 1 file:///home/misa/Desktop/dp/abstrakt.txt Hlavním účelem této práce je určit ty aspekty prohlížečů obrázků s vysokým dynamickým rozsahem (HDR), na které kladou velký důraz umělci pohybující se v oblasti počítačové grafiky, nebo i jiní uživatelé, kteří denně pracují s HDR obrázky produkovanými fyzikálně založenými renderery. Práce také podává přehled již existujících řešení. Na těchto základech je navržen a implementován nový prohlížeč HDR obrázků, dávající důraz jeho paměťovou efektivitu a výkonnost. Pro tyto účely jsou diskutovány dva odlišné způsoby uspořádání obrazových dat, známy pod pojmy Array-of-Structures (AoS) a Structure-of-Arrays (SoA). Je měřen jejich účinek na rychlost algoritmu pro změnu saturace obrázku. Tento algoritmus byl vybrán jako reprezentativní v rámci skupiny algoritmů mapujících tóny. Ukázalo se, že druhé zmiňované uspořádání dat umožňuje algoritmu v daném testovacím prostředí běžet rychleji, a to přibližně třikrát nebo i vícekrát. Práce má dva hlavní přínosy. Za prvé dává výše zmiňovaným uživatelům do rukou nástroj, který jim může pomoci při manipulaci s HDR obrázky. Za druhé naznačuje, že v oblasti algoritmů mapující tóny, resp. jejich implementací, může být potenciál na nezanedbatelné zrychlení.
04.01.17 abstract.txt 1 file:///home/misa/Desktop/dp/abstract.txt The primary purpose of this thesis is to determine criteria for a high- dynamic range (HDR) image viewer accented by computer graphics artists and other users who work with HDR images produced by physically-based renderers on a daily basis. Also an overview of already existing solutions is present. Based on both of them, a new HDR viewer is designed and implemented giving an emphasis on its memory and performance efficiency. For these purposes two alternative image data layouts, Array-of-Structures (AoS) and Structure-of-Arrays (SoA), are discussed and their impact is measured on the speed of an algorithm for changing image saturation which has been selected as a representative part of whole tone mapping process of the viewer. It has turned out that the latter type of layout allows the algorithm to run about 3 times faster or more under the conditions of a defined testing environment. The thesis has two main contributions. First it gives the above users a tool which could help them when working with HDR images. Second it indicates that there may be a potential of significant speed-up of implementations of tone mapping algorithms.