Motivace seniorů k aktivizačním činnostem v denním stacionáři pro osoby s Alzheimerem a jinými typy demence
Motivation of seniors for activation activities in a day care centre for people with Alzheimer's disease and other types of dementia
diplomová práce (OBHÁJENO)

Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/200127Identifikátory
SIS: 277996
Kolekce
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Ondrušová, Jiřina
Fakulta / součást
Husitská teologická fakulta
Obor
Sociální a charitativní práce
Katedra / ústav / klinika
HTF - Katedra psychosociálních věd a etiky
Datum obhajoby
16. 6. 2025
Nakladatel
Univerzita Karlova, Husitská teologická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
demence, denní stacionář, klient, komunikace, motivační přístup, péče, podpora, pracovník v sociálních službách, rodinaKlíčová slova (anglicky)
care, client, communication, day care, dementia, family, motivational approach, social worker, supportTato práce se zaměřila na motivaci k aktivizačním činnostem v denním stacionáři při péči o seniory s Alzheimerovou chorobou a jinými typy demence. Cílem výzkumu bylo zjistit, jaké motivační přístupy či techniky jsou nejčastěji využívány pro dosažení pozitivních výsledků práce s klienty. Výzkum byl realizován kvalitativní metodou pomocí polostrukturovaných rozhovorů s pracovnicemi v sociálních službách. Výsledky ukázaly, že klíčovým motivačním přístupem je komunikace, a to verbální i neverbální. Práce také poukázala na potřebu cíleného vzdělávání pečovatelů v oblasti komunikace s geriatrickým klientem, potažmo se seniorem s demencí. Práce může sloužit jako inspirace pro pracovníky v sociálních službách při realizaci péče, dále např. pro metodika, který na základě výsledků může provést interní hlubší výzkum v rámci své organizace.
1 Abstract This thesis focused on the motivation for activation activities in a day-care centre when caring for elderly people with Alzheimer's disease and other types of dementia. The aim of the research was to find out what motivational approaches or techniques are most commonly used to achieve positive outcomes in working with clients. The research was conducted using a qualitative method with semi-structured interviews with social service workers. The results showed that the key motivational approach is communication, both verbal and non-verbal. The thesis also pointed out the need for targeted training of caregivers in the area of communication with geriatric clients, and consequently with seniors with dementia. The thesis can serve as an inspiration for social service workers in the implementation of care, as well as, for example, for a methodologist who, based on the results, can carry out in-depth research within his or her organization.