Specifika metod sociální práce se ženami s poruchou autistického spektra
Specifics of social work methods with women with autism spectrum disorder
bakalářská práce (OBHÁJENO)

Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/199888Identifikátory
SIS: 278107
Kolekce
- Kvalifikační práce [1579]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Starostová, Olga
Fakulta / součást
Evangelická teologická fakulta
Obor
Sociální a pastorační práce
Katedra / ústav / klinika
Katedra sociální práce
Datum obhajoby
11. 6. 2025
Nakladatel
Univerzita Karlova, Evangelická teologická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
autistické maskování, metody sociální práce, podpůrné skupiny, porucha autistického spektra, sociální práce, skupinová práce, ženy na autistickém spektruKlíčová slova (anglicky)
autistic spectrum disorder, autistic masking, group work, social work, social work methods, support groups, women on autistic spectrumBakalářská práce s názvem Specifika metod sociální práce se ženami na autistickém spektru se zaměřuje na projevy poruchy autistického spektra u žen a na metody sociální práce vhodné při práci s touto cílovou skupinou. Práce je rozdělena na teoretickou a empirickou část. Teoretická část se skládá ze tří kapitol, které se věnují obecnému vymezení poruchy autistického spektra, specifikům poruchy autistického spektra u žen a metodám sociální práce využitelným v sociální práci s touto cílovou skupinou. Empirická část vychází z kvalitativního výzkumu formou polostrukturovaných rozhovorů se ženami s poruchou autistického spektra a odbornicemi z oblasti sociální práce. Výzkum se zaměřuje na každodenní výzvy, kterým ženy na autistickém spektru čelí, a na zkušenosti odbornic s touto cílovou skupinou. Cílem práce je nabídnout hlubší porozumění autismu a identifikovat metody sociální práce, které mohou být pro práci s těmito ženami nejefektivnější.
The bachelor's thesis entitled Specifics of social work methods with women on the autism spectrum focuses on the manifestations of autism spectrum disorder in women and on social work methods suitable for working with this target group. The thesis is divided into a theoretical and empirical part. The theoretical part consists of three chapters, which are devoted to the general definition of autism spectrum disorder, the specifics of autism spectrum disorder in women and social work methods usable in social work with this target group. The empirical part is based on qualitative research in the form of semi-structured interviews with women with autism spectrum disorder and social work professionals. The research focuses on the everyday challenges that women on the autism spectrum face and on the experiences of professionals with this target group. The aim of the thesis is to offer a deeper understanding of autism and to identify social work methods that may be most effective for working with these women.