Manželství pro všechny v České republice optikou teorie sociální konstrukce cílových populací
Marriage for all through the lens of of Social Construction of Target Populations Theaory in the Czech Republic
diplomová práce (OBHÁJENO)

Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/196872Identifikátory
SIS: 267448
Kolekce
- Kvalifikační práce [18349]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Nekola, Martin
Fakulta / součást
Fakulta sociálních věd
Obor
Veřejná a sociální politika
Katedra / ústav / klinika
Katedra veřejné a sociální politiky
Datum obhajoby
27. 1. 2025
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědJazyk
Čeština
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
Homosexuální manželství, manželství pro všechny, proces tvorby politik,sociální konstrukce cílových populacíKlíčová slova (anglicky)
Gay marriage, marriage for all, the policy-making process,social construction of target populationsDiplomová práce se zaměřuje na legislativní proces legalizace manželství pro všechny v České republice v letech 2018-2024. Hlavním cílem je zmapovat vývoj policy designu a identifikovat dominantní rétorické rámce prostřednictvím teorie sociální konstrukce cílových populací (SKCP) od autorek Schneider a Ingram. Práce využívá kvalitativní metodologii, která se zaměřuje na analýzu stenografických záznamů z jednání Poslanecké sněmovny, legislativních návrhů a dalších veřejně politických dokumentů. Na základě této analýzy je zkoumáno, jaké dominantní rétorické rámce převažují v diskusích o přijetí manželství pro všechny a jak jsou v těchto rámcích konstruovány stejnopohlavní páry. Analytická část identifikuje dva soupeřící rétorické rámce, které se liší svým přístupem k cílové populaci. Výsledky ukazují, jak argumentační strategie aktérů podporující tyto rámce formovaly politickou debatu o legalizaci manželství pro všechny a ovlivnily výslednou podobu přijatého legislativního rámce.
The thesis analyses the political discourse and legislative process related to the legalisation of marriage for all in the Czech Republic in 2018-2024. The main aim is to map the development of policy design and identify dominant rhetorical frameworks through the social construction of target populations (SKCP) theory by Schneider and Ingram. The thesis uses a qualitative methodology that focuses on the analysis of stenographic recordings of Poslanecká sněmovna (The Chamber of Deputies) proceedings, and other public policy documents. This analysis is used to examine the dominant rhetorical frames that prevail in debates over the acceptance of marriage for all and how same-sex couples are constructed within these frames. Two dominant rhetorical frames have been identified and are described in detail in the paper. In its results, the thesis reveals how the value attitudes and argumentative strategies of the actors who sponsor the identified frames shape the policy debate on legalizing marriage for all and how their influence affects the shape of legislative proposals.