Role médií ve formování představ o zdravých potravinách u dětí
The role of media in shaping children's perceptions of healthy food
diplomová práce (OBHÁJENO)

Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/194883Identifikátory
SIS: 269460
Kolekce
- Kvalifikační práce [18370]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Soukup, Martin
Fakulta / součást
Fakulta sociálních věd
Obor
Mediální studia
Katedra / ústav / klinika
Katedra mediálních studií
Datum obhajoby
19. 9. 2024
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
Děti a média, reklama cílená na děti, vnímání reklam dětmi, vliv influencerů, healthwashing, food marketing, dětské stravovací preference, dětská obezitaKlíčová slova (anglicky)
Children and media, Advertising Targeted at Children, Children's Perception of Advertisements, Influencer Impact, Healthwashing, Food Marketing, Children's Dietary Preferences, Childhood ObesityTato diplomová práce zkoumá roli médií v utváření dětských stravovacích preferencí a vliv food marketingu na české děti. Pomocí Q metodologie byla provedena studie s 15 účastníky ve věku 7-12 let. Výsledky ukázaly, že všechny děti vnímají reklamy na potraviny jako propagující nezdravé produkty. To, jaký vliv mají na děti tyto reklamy, ovlivňuje nejen dětská mediální gramotnost, ale i zájem o zdravou stravu. Děti s vyšší gramotností lépe odhalují healthwashing. Děti nepovažují online tvůrce za média. To snižuje jejich schopnost kriticky hodnotit propagaci, kterou mohou mít tvůrci ve svých videích. Výsledky naznačují, že je potřeba zvyšovat mediální gramotnost, ale i vzbuzovat v dětech zájem o zdravé stravování. Toho lze docílit pomocí autorit, jako jsou učitelé, rodiče, ale i online tvůrci. Právě online tvůrci mohou být integrováni do kampaní společností, které propagují zdravé potraviny.
This thesis examines the role of media in shaping children's dietary preferences and the influence of food marketing on Czech children. Using Q methodology, a study was conducted with 15 participants aged 7-12 years. The results showed that all children perceived food advertisements as promoting unhealthy products. The impact of these advertisements on children is influenced not only by children's media literacy but also by their interest in healthy eating. Children with higher literacy are better at detecting healthwashing. Children do not consider online creators as media. This reduces their ability to critically evaluate the promotion that creators may have in their videos. The results suggest that there is a need to increase media literacy but also to get children interested in healthy eating. This can be done by using authorities such as teachers, parents, but also online creators. It is online creators who can be integrated into the campaigns of companies that promote healthy food.