Pociťovaný přínos účasti na výtvarných aktivitách klientů domovů pro seniory
Perceived Benefit of Participation on Art Activities for Clients of Retirement Homes
bakalářská práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/194719Identifikátory
SIS: 257169
Kolekce
- Kvalifikační práce [23729]
Autor
Vedoucí práce
Konzultant práce
Kubejová, Elena
Oponent práce
Vojtko, Tibor
Fakulta / součást
Filozofická fakulta
Obor
Andragogika a personální řízení
Katedra / ústav / klinika
Katedra andragogiky a personálního řízení
Datum obhajoby
3. 9. 2024
Nakladatel
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Dobře
Klíčová slova (česky)
volnočasové aktivity|stárnutí|aktivní stárnutí|zdravé stárnutí|výtvarná činnost|domovy pro senioryKlíčová slova (anglicky)
leisure activities|aging|active aging|healthy aging|art activity|retirement homesCílem práce je identifikovat pociťovaný přínos na výtvarných aktivitách klientů domovů pro seniory. Na základě východisek konceptů aktivního a zdravého stárnutí jsou představeny výsledky výzkumů pojednávající o vlivu zájmových aktivit na aktivní a zdravé stárnutí, a to se zaměřením na výtvarné aktivity. Dále práce pojednává o vlivu zájmových aktivit ve stáří na psychické zdraví a dotýká se i jejich případné role v prevenci dubevních onemocnění se zaměřením na seniory pobývající v domovech pro seniory. Součástí práce je kvalitativní empirické betření, které bylo prováděno formou polostrukturovaných rozhovorů s osmi seniory navbtěvujícími kurzy keramiky ve dvou různých pražských domovech pro seniory. aetření se zaměřuje na subjektivní vnímání dané činnosti posuzované z hlediska jejího vlivu na celkové psychické zdraví a pociťovanou pohodu, a to včetně porovnání s pociťovanými přínosy jiných zájmových činností. Cílem empirického betření je určit subjektivně vnímané přínosy pro účastníky kurzů výtvarných aktivit ve vybraných domovech pro seniory.
The aim of this thesis is to identify the perceived benefits on the art activities of the clients of homes for the elderly. Based on the underlying concepts of active and healthy ageing, the results of research on the impact of leisure activities on active and healthy ageing are presented, with a focus on art activities. Furthermore, the thesis discusses the impact of leisure activities in old age on mental health and touches upon their possible role in the prevention of mental illness, with a focus on elderly people living in residential homes for the elderly. The thesis includes a qualitative empirical investigation, which was conducted in the form of semi- structured interviews with eight seniors attending ceramics courses in two homes for the elderly in Prague. The investigation focuses on the subjective perception of the activity in question, assessed in terms of its impact on overall mental health and perceived well-being, including a comparison with the perceived benefits of other leisure activities. The aim of the empirical investigation is to determine the subjectively perceived benefits for the participants of art courses in the chosen homes for the elderly.