Neposední kamarádi: Kvalitativní výzkum ADHD dospělých a jejich zkušenosti s přátelstvím.
Restless Friends: A Qualitative Study of Adults with ADHD and Their Experiences with Friendship.
diplomová práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/194397Identifikátory
SIS: 261812
Kolekce
- Kvalifikační práce [18161]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Spalová, Barbora
Fakulta / součást
Fakulta sociálních věd
Obor
Sociologie se specializací Sociologie, veřejnost a politika
Katedra / ústav / klinika
Katedra sociologie
Datum obhajoby
16. 9. 2024
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
přátelství, ADHD, dospělí s ADHD, sociální interakce, sociální vazby, komunikační strategie, maskováníKlíčová slova (anglicky)
friendship, ADHD, adults with ADHD, social interaction, social bonds, communication strategies, maskingTato diplomová práce se zabývá zkušenostmi dospělých s ADHD s přátelskými vztahy. Cílem výzkumu je prozkoumat, jak dospělí s ADHD vnímají svá přátelství, jaké výzvy a překážky v těchto vztazích prožívají a jaké strategie používají k jejich navazování a udržování. Práce je rozdělena do několika částí. První část se zaměřuje na teoretický rámec, který zahrnuje historii přátelství a specifika ADHD. Druhá část popisuje metodologii výzkumu, včetně výběru informantů a provedení rozhovorů. Třetí část se věnuje analýze dat a prezentaci klíčových témat, která se objevily v rozhovorech. Výsledky ukazují, že přátelství pro dospělé s ADHD představuje důležitý zdroj podpory a prostor pro to chovat se autenticky. V rámci analýzy byly identifikovány i klíčové kvality, které tito jedinci ve svých přátelstvích vyhledávají, zejména kvalitu vzájemnosti.
This thesis explores the experiences of adults with ADHD in their friendships. The aim of the research is to investigate how adults with ADHD perceive their friendships, what challenges and obstacles they encounter in these relationships, and what strategies they use to establish and maintain them. The thesis is divided into several sections. The first section focuses on the theoretical framework, including the history of friendships and the specifics of ADHD. The second section describes the research methodology, including the selection of participants and the conduct of interviews. The third section is dedicated to data analysis and the presentation of key themes that emerged from the interviews. The results indicate that friendships represent an important source of support and a space for authenticity for adults with ADHD. The analysis also identified key qualities that these individuals seek in their friendships, particularly the quality of mutuality.