Zkušenosti pacientů trpících fibromyalgií s ustanovením diagnózy
Diagnostic experience of patients with fibromyalgia-
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/184990Identifiers
Study Information System: 249590
Collections
- Kvalifikační práce [18446]
Author
Advisor
Referee
Vokřálová, Eliška
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Sociology with specialisation in Studies of Contemporary Societies
Department
Department of Sociology
Date of defense
11. 9. 2023
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
fibromyalgie, chronická rozšířená bolest, diagnóza, role nemocného, medikalizace, obtížně diagnostikovatelná onemocněníKeywords (English)
fibromyalgia, chronic widespread pain, diagnosis, sick role, medicalization, contested illnessTato práce se věnuje procesu ustanovování diagnózy u pacientů trpících onemocněním fibromyalgie. Nejprve v teoretické části problematiku ukotvuji v zásadních konceptech sociologie medicíny. Postupně představuji sociální konstrukci lékařského vědění, roli nemocného, medikalizaci a labeling teorii, na což navazuji diskuzí o obtížně diagnostikovatelných onemocněních se zřetelem na diagnózu fibromyalgie. V neposlední řadě v teorii otevírám i genderovou dimenzi se zaměřením na medikalizaci a ustanovování diagnózy. V analytické části poté prezentuji data získaná z deseti polostrukturovaných rozhovorů, které jsem realizovala s pacienty trpícími fibromyalgií. Ve třech částech se zaměřuji na proces hledání diagnózy, důsledky plynoucí z nalezení diagnózy, a v neposlední řadě vliv diagnózy fibromyalgie na život. V analytické části také rozebírám, jakým způsobem ovlivňuje proces diagnostiky gender. Cílem mé práce bylo zodpovědět, jakým způsobem dochází k procesu stanovení diagnózy u onemocnění fibromyalgie proto, abych mimo jiné ukázala, jakým způsobem je diagnóza sociálně konstruovaná a jaký vliv má na své příjemce, ať již ve vztahu k lékařům, systému zabezpečení, pacientově okolí, ale i k pacientovi samotnému.
This paper focuses on the process of establishing a diagnosis for patients suffering from fibromyalgia. First, in the theoretical part, the issue is anchored in the fundamental concepts of the sociology of medicine. The social construction of medical knowledge, of the patient's role, medicalization, and the labelling theory is introduced, followed by a discussion on the contested diseases with a special focus on the diagnosis of fibromyalgia. Moreover, the dimension of gender with particular attention to medicalization and the establishment of diagnosis is described. In the analytical part, there are presented data obtained from ten semi-structured interviews conducted with fibromyalgia patients. Divided into three sections, the analysis focuses on the process of seeking a diagnosis, the consequences of establishing a diagnosis, and the impact of a fibromyalgia diagnosis on a patient's life. In the analytical part, it is also discussed how the diagnostic progress is affected by gender. The thesis' objective is to identify how the diagnostic process in the case of fibromyalgia is developed, in order to describe, among other things, how the diagnosis is socially constructed and what impact it has on the patients, whether in relation to medical professionals, state programmes of social assistance, the...