Zobrazit minimální záznam

dc.creatorStorchová, Lucie
dc.date.accessioned2023-01-02T12:55:01Z
dc.date.available2023-01-02T12:55:01Z
dc.date.issued2021
dc.identifier.isbn978-80-7649-000-0cs
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/20.500.11956/178518
dc.languageČeštinacs
dc.publisherScriptoriumcs
dc.titleŘád přírody, řád společnosti: Adaptace melanchthonismu v českých zemích v polovině 16. stoletícs
dc.typehabilitační prácecs_CZ
dcterms.dateAccepted2022-10-20
dc.contributor.refereeHalama, Ota
dc.contributor.refereeHrdlička, Josef
dc.contributor.refereePrchal Pavlíčková, Radmila
thesis.degree.disciplineČeské dějinycs
uk.faculty-name.csFilozofická fakultacs
uk.author.affiliationUniverzita Karlova, Fakulta humanitních studiícs
uk.author.affiliationFilosofický ústav Akademie věd České republiky, v. v. i.cs
uk.habilitation-board.chairmanBůžek, Václav
uk.habilitation-board.memberHolý, Martin
uk.habilitation-board.memberKnoz, Tomáš
uk.habilitation-board.memberLášek, Jan Blahoslav
uk.habilitation-board.memberMikulec, Jiří
uk.abstract.csHabilitační práce Lucie Storchové nově interpretuje významnou kapitolu z intelektuálních dějin českého raného novověku. V návaznosti na nedávnou zahraniční diskusi o dějinách kulturní výměny a transferech vědění ukazuje, jak se v českém prostředí prosazoval specifický model vzdělanosti založený na luteránské teologii (tzv. melanchthonismus), který si osvojili čeští studenti na protestantské univerzitě ve Wittenbergu od 30. let šestnáctého století. Kromě dialektické metody a sdílených čtenářských a literárních postupů tento model zahrnoval také propracovaný soubor představ o stvořeném světě, jeho fungování a významech, a analogiích mezi přírodou a společenskými a politickými institucemi. Storchová ukazuje, jak se toto wittenberské vědění v průběhu několika dekád adaptovalo na nové kulturní, konfesijní a jazykové prostředí v českých zemích a prostoupilo širokou škálu textů, aby následně formovalo sociální praktiky. Kromě významových posunů v procesu kulturní výměny se podrobně zabývá tím, jaké tematické celky se v českém prostředí více reflektovaly, které se upozaďovaly, jakou roli v adaptacích wittenberského vědění hrál mecenát, volba jazyka a modeloví čtenáři děl. Ve snaze revidovat starší přístupy zakotvené v nacionalistickém či úzce oborovém pojetí autorka zkoumá tvorbu lingvoliterárních komunit píšících latinsky, německy a česky, a to napříč nejrůznějšími žánry. Věnuje pozornost také novým funkcím, které mohlo wittenberské vědění o stvořeném světě plnit, ať již v rámci výuky na pražské utrakvistické univerzitě a v městském školství nebo v souvislosti s legitimizací sociální nerovnosti a disciplinací poddaných a dalších marginalizovaných sociálních skupin. Kromě učeneckých diskusí o astronomii, medicíně či eschatologii tak analyzuje také představy o genderovém, společenském a politickém řádu ovlivněné wittenberským humanismem. Kniha je založena na inovativním čtení pestré skupiny pramenů, které dosud stály stranou badatelského zájmu a jsou vzhledem ke své materialitě často obtížně badatelsky dostupné. Kromě učeneckých spisů o přírodní filosofii či astronomii se jedná např. o rukopisy univerzitních přednášek či početnou latinsky psanou didaktickou a příležitostnou poezii, stranou však nezůstaly ani nejrůznější „malé žánry“ – od vernakulárních kalendářů přes a spisy o kometách a dalších neobvyklých přírodních jevech až po proroctví a letákovou publicistiku.cs


Soubory tohoto záznamu

Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Tento záznam se objevuje v následujících sbírkách

Zobrazit minimální záznam


© 2017 Univerzita Karlova, Ústřední knihovna, Ovocný trh 560/5, 116 36 Praha 1; email: admin-repozitar [at] cuni.cz

Za dodržení všech ustanovení autorského zákona jsou zodpovědné jednotlivé složky Univerzity Karlovy. / Each constituent part of Charles University is responsible for adherence to all provisions of the copyright law.

Upozornění / Notice: Získané informace nemohou být použity k výdělečným účelům nebo vydávány za studijní, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost jiné osoby než autora. / Any retrieved information shall not be used for any commercial purposes or claimed as results of studying, scientific or any other creative activities of any person other than the author.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Theme by 
@mire NV