Zobrazit minimální záznam

dc.creatorRandák, Jan
dc.date.accessioned2021-11-05T07:37:10Z
dc.date.available2021-11-05T07:37:10Z
dc.date.issued2015
dc.identifier.isbn978-80-7422-373-0 (NLN) 978-80-7308-597-1 (FF UK)cs
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/20.500.11956/152699
dc.languageČeštinacs
dc.publisherNakladatelství Lidové noviny a Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakultacs
dc.titleV záři rudého kalicha. Politika dějin a husitská tradice v Československu 1948 – 1956.cs
dc.typehabilitační prácecs_CZ
dcterms.dateAccepted2019-09-19
dc.contributor.refereeAntonín, Robert
dc.contributor.refereeFranc, Martin
dc.contributor.refereeJiroušek, Bohumil
thesis.degree.disciplineČeské dějinycs
uk.faculty-name.csFilozofická fakultacs
uk.author.affiliationUniverzita Karlova, Filozofická fakultacs
uk.habilitation-board.chairmanVaněk, Miroslav
uk.habilitation-board.memberHavelka, Miloš
uk.habilitation-board.memberKvaček, Robert
uk.habilitation-board.memberBrenner, Christiane
uk.habilitation-board.memberWinkler, Martina
uk.abstract.csPo nástupu komunistické moci v únoru 1948 začal být československý veřejný prostor intenzivněji zaplňován odkazy na pokrokové národní dějiny. V jejich rámci hrála prim husitská tradice táhnoucí se dějinami údajně od 15. století až k převzetí moci Komunistickou stranou Československa. Komunistickému projektu dodávala historické opodstatnění - v hávu husitské tradice se stala komunistická vláda součástí (smyslu) národních dějin. Kniha se zabývá politikou dějin komunistické diktatury, konkrétně je věnována politicky aktualizovanému obrazu husitství a užívání husitské tradice v prvních letech vlády komunistické strany. Produkce historiků je v publikaci pojata jako součást využívání historických argumentů, na němž se vedle akademiků podílela řada státních aparátů poúnorového státu, včetně ideologického, osvětového, kulturního či vzdělávacího. Cílem práce je přiblížit alespoň část z širokého spektra oblastí využívání středověkého husitství a husitské tradice včetně strategií, jimiž byly prosazovány. Kapitola Moc, instituce a historická věda se věnuje dobovému marxisticko-leninskému dějepisectví a jeho institucionálnímu zázemí. Část Husitská tradice sleduje zájem české společnosti o husitské hnutí od přelomu 18. a 19. století. Oddíl Husité ve školních lavicích připomíná východiska školní výuky dějepisu a podobu husitství na stránkách učebnic. Politizaci Jana Husa prostřednictvím veřejných oslav se věnuje kapitola Jan Hus, revoluční hrdina. V části S husity za světlem pravdy a poznání jsou popsány strategie a prostředky osvětové práce prezentující husitství ve veřejnosti. Významnou a dosud nereflektovanou oblastí využití husitské minulosti byly mezinárodní aktivity československého státu, především navazování přátelského vztahu s NDR, jak ukazuje oddíl Husité a socialistické vlastenectví. Uplatnění našla husitská tradice i při vytváření představ československého území a v rámci formování revoluční a pokrokové topografie československého prostoru. O tom pojednává kapitola Husitská země. Kapitola Tváří v tvář nepříteli ukazuje využití husitské minulosti v procesu transformace armády. Její nedílnou součástí byla konstrukce obrazů v prvé řadě vnějšího nepřítele. Politika dějin byla konečně součástí kulturní tvorby, čemuž se věnuje část Husité a kulturní hegemonie. Husitství artikulované někdy na politické scéně, jindy ve škole, při osvětových přednáškách, v rámci diplomatických jednání či v kulturní tvorbě bylo komplexní záležitostí. Husitská tradice prostupovala ve sledované době českým prostředím, ať na plátnech kin, na divadelních prknech, v místech paměti a při vytváření představ území konzumovaných ale i produkovaných kromě jiného soudobým turismem, při zahraničně politických a diplomatických jednáních se zástupci NDR, v proslovech veřejných činitelů. Před dnešním pozorovatelem vyvstává v podstatě husitský Gesamtkunstwerk.cs


Soubory tohoto záznamu

Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Tento záznam se objevuje v následujících sbírkách

Zobrazit minimální záznam


© 2017 Univerzita Karlova, Ústřední knihovna, Ovocný trh 560/5, 116 36 Praha 1; email: admin-repozitar [at] cuni.cz

Za dodržení všech ustanovení autorského zákona jsou zodpovědné jednotlivé složky Univerzity Karlovy. / Each constituent part of Charles University is responsible for adherence to all provisions of the copyright law.

Upozornění / Notice: Získané informace nemohou být použity k výdělečným účelům nebo vydávány za studijní, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost jiné osoby než autora. / Any retrieved information shall not be used for any commercial purposes or claimed as results of studying, scientific or any other creative activities of any person other than the author.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Theme by 
@mire NV