Bližní v Lukášových podobenstvích jako motivace pro výkon sociální práce s osobami s těžšími formami mentálního postižení
Neighbour in the parables of Luke as motivation for social work with seriously mentally impaired persons
bachelor thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/124544Identifiers
Study Information System: 226108
Collections
- Kvalifikační práce [1516]
Author
Advisor
Referee
Janečková, Hana
Faculty / Institute
Protestant Theological Faculty
Discipline
Pastoral and Social Work
Department
Department of Pastoral and Social Work
Date of defense
1. 2. 2021
Publisher
Univerzita Karlova, Evangelická teologická fakultaLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
bližní, Bible, dvojí přikázání lásky, láska k bližnímu, Lukášovo evangelium, milosrdenství, Milosrdný Samařan, osoby s těžšími formami mentálního postižení, podobenství, postižení, sociální práce, sociální práce s osobami s těžšími formami mentálního postiženíKeywords (English)
Neighbour, Bible, double commandment of love, love to neighbour, Gospel of Luke, grace, The Good Samaritan, people with heavy mental handicap, Parables, people with handicap, social work, social work with people with heavy mental handicapPředkládaná práce propojuje dva vědní obory: sociální práci a teologii. Shromažďuje poznatky z oblasti sociální práce s cílovou skupinou osob s mentálním postižením (se zaměřením na osoby s těžšími formami mentálního postižení), ze sociálně-psychologického zkoumání lidské motivace, z biblicko-teologické analýzy Lukášova evangelia a jeho podobenství a následně se pokouší tyto poznatky propojit. Sleduje při tom, jak je možno využít znalosti z oblasti teologické jako motivaci pro výkon povolání v praxi sociální práce. Hlavním prvkem této mezioborové práce je teologicky profilovaný pojem bližní, který je v závěru práce vložen do souvislosti s motivací pro výkon sociální práce se zmíněnou cílovou skupinou.
The present thesis connects two areas of studies: social work and theology. It gathers findings gained in social work targeted to people with mental handicap (with special focus on those with heavy forms of mental handicap), findings from socio-psychological studies of human motivation, and from theological analysis of the Gospel of Luke and its parables, and subsequently it endeavours to interconnect these findings. It pursues therein the question of utilising theological knowledge in forming motivation for engagement in social work. The focusing element of this interdisciplinary thesis is the theologically profiled concept of neighbour, which is eventually brought into relation with motivation to perform social work with the mentioned focus group.