Effects of LTV, DTI and DSTI ratios on retail mortgage market. Evidence from the Czech Republic
Efekty doporučení LTV, DTI a DSTI pro trh s hypotečními úvěry. Případová studie České republiky
bakalářská práce (OBHÁJENO)

Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/120680Identifikátory
SIS: 213991
Kolekce
- Kvalifikační práce [18431]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Hanus, Luboš
Fakulta / součást
Fakulta sociálních věd
Obor
Ekonomie a finance
Katedra / ústav / klinika
Institut ekonomických studií
Datum obhajoby
8. 9. 2020
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědJazyk
Angličtina
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
Úvěr k hodnotě zajištění, výše celkového zadlužení žadatele k jeho příjmům, výše dluhové služby k příjmům žadatele, makroobezřetnostní opatření, hypoteční úvěr, kapitálové regulatorní požadavky, kreditní riziko, systémové riziko, zadluženost, úvěry se selhánímKlíčová slova (anglicky)
Loan to Value, Debt to Income, Debt Service to Income, macroprudential measures, mortgage loans, capital regulatory requirements, credit risk, systemic risk, indebtedness, non-performing loansBakalářská práce se zabývá efekty makroobezřetnostních opatření týkající se poskytování hypotečních úvěrů - ukazatele úvěru k hodnotě zajištění (LTV), výše celkového zadlužení žadatele k jeho příjmům (DTI) a výše dluhové služby (DSTI) - na hypoteční trh v České republice. Tyto ukazatele mířící primárně na příjemce půjčky a omezující výši poskytnutého úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti v případě LTV nebo ke klientově disponibilnímu příjmu v případě DTI a DSTI, tvoří nezanedbatelnou část makroobezřetnostní politiky. Tato vstupní bariéra by měla v preventivním slova smyslu chránit žadatele o úvěr před braním si vysoce objemových a rizikových hypoték a eventuálně zbrzdit nadměrné zadlužení soukromého sektoru. Po představení a implementaci limitů v České republice se nabídka úvěrů s rizikovými parametry zmenšila, poměr hypotečních úvěrů se selháním se snížil a růst indexu cen bydlení se zpomalil. V roce 2019 se objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů snížil meziročně o 13.6 % v porovnání s minulým rokem a spirála mezi rostoucími cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení lehce zeslábla.
The thesis analyses the effects of credit-related borrower-based macroprudential measures - loan-to-value (LTV), debt-to-income (DTI) and debt service-to-income (DSTI) ratios - on retail mortgage market in the Czech Republic. These lending instruments, which target mainly borrowers and restrict the amount of money borrowed relative to the value of underlying collateral (LTV) or client's disposable income (DTI, DSTI), represent a non-negligible part of macroprudential policy. This entry barrier should act in a preventive manner to protect borrowers from taking high-amount and high-risk mortgages and eventually curb excessive private sector leverage. After the introduction and implementation of limits in the Czech Republic, the supply of loans with risky parameters declined, the share of non-performing mortgage loans decreased, and the rise in house price index decelerated. In 2019, the volume of new mortgage loans declined by 13.6 % year-over-year compared to the previous year and the spiral between increasing credit financing of property purchases and rising property prices slightly weakened.