Možnosti využití úkolově orientovaného přístupu v praxi OSPOD
Application possibilities of a task centred aprroach in the department of social and legal protection of children practice
diplomová práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/108067Identifikátory
SIS: 199111
Kolekce
- Kvalifikační práce [2754]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Nová, Monika
Fakulta / součást
Husitská teologická fakulta
Obor
Sociální a charitativní práce
Katedra / ústav / klinika
HTF - Katedra psychosociálních věd a etiky
Datum obhajoby
24. 6. 2019
Nakladatel
Univerzita Karlova, Husitská teologická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
Orgán sociálně-právní ochrany dětí, úkolově orientovaný přístup, nedobrovolný klient, problém, cíl, smlouva, úkol, časový rámecKlíčová slova (anglicky)
Authority for Social and Legal Protection of Children (CPS-Child protective services), task centered approach (TCA), involuntary client, problem, goal, contract, task, time frame139 Abstrakt CÍLE: Záměrem diplomové práce bylo odpovědět na hlavní výzkumnou otázku: "Jaká je míra využití ÚOP při práci s nedobrovolným klientem pracovníků OSPOD na území hlavního města Prahy a vybraném OSPOD kraje Vysočina? TEORETICKÉ VÝCHODISKA: Základními znaky ÚOP jsou partnerství a posilování. V rámci ÚOP je úspěch závislý na tom, jak lidé umí pochopit a aktivně se podílet na pomáhajícím procesu. Role klienta je aktivní a podílí se na všem, co se v pomáhajícím procesu odehrává. Úkolově orientovaný přístup tvrdí, že zkušenost ze svého rozhodnutí je užitečnější než jen předpokládání, jak se bude daná situace vyvíjet v budoucnu. ÚOP zastává myšlenku, že malý úspěch rozvíjí sebedůvěru a sebeúctu. Splnění úkolů a dosažení dílčího cíle motivuje klienta. Když se nastaví více menších cílů, dojde k tomu, že se posílí šance na kladný výsledek poradenského procesu. METODY: Použit byl polostrukturovaný dotazník. Dotazník obsahoval 47 otázek, které vycházely z operacionalizace a konceptualizace hlavní výzkumné otázky. VÝSLEDKY: Z výzkumu vyplynulo, že pracovníci SPOD nepracují metodou ÚOP, ale obecně v jejich praxi lze najít některé prvky přístupu.
140 Abstract GOALS: Intention of my diessertation work was to answer the main research question: "What is the utilazation rate of TCA when working with involuntary clients of social workers from CPS in the capital city of Prague and selected CPS in Vysocina region?". Theoretical starting-points: Basic signs of TCA are partnerships and strenghten. In terms of TCA the success depends on How people can actively participate and understand the process of helping. Clients role is active and he is participating everything what has been happening in the whole process of helping. Task centered approach says, that experience from your own decision is more usefull then just assuming how the future situation could be. TCA holds the idea, which just a little success build up self-confidence and self-esteem. Accomplishing of goals and achieving of another goal motivates a client. When smaller goals are set up there is a much more chance for possitive result of the whole advisory process. METHODS: Semistructured questionnaire has been used. The questionnaire have 47 questions, which are based on operationalization of main research question. RESULTS: The outcome of questionnaire investigation method is that the workers don`t use TCA, but in general in their practice we are able to identify some of the elements of approach.